Bazar knih

Bazar knih v ZŠ Bratří Čapků

V půlce října jsme s dětmi pátých a šestých tříd připravili v naší škole novou akci – bazar knih. Tato akce měla splnit několik cílů.  Hlavní cíl byl umožnit dětem, aby si vyzkoušely roli prodávajícího, dalším cílem bylo naučit se něco o reklamě a zrealizovat její přípravu – plakáty, letáky a nakonec tyto letáky roznést po městě.

Děti  začaly velmi aktivně s přípravou akce a prakticky se učily, jak by měly vypadat plakáty, které zaujmou a přitom obsahují nejdůležitější informace.  Plakáty jsme pak roznesli do obchodů a jiných provozoven v Ústí nad Orlicí a děti se tak setkaly s různým přístupem lidí – s vřelým zájmem a ochotou plakát vylepit a také s nezájmem a odmítnutím. Děti si připravily knihy k prodeji a bazar knih proběhl v pátek 13.10. odpoledne a v sobotu 14.10. dopoledne ve vestibulu školy. Patnáct dětí rozestavělo svůj „obchod“ a na lavicích se objevilo 257 dětských knih. Napjatě jsme čekali, jaký bude zájem ze strany veřejnosti – jestli vůbec někdo přijde a nějakou knihu koupí. Ceny knih si děti určily samy, a to od 3 do 150 korun podle druhu knihy. Při první prodané knize jsme jásali a po dvou hodinách byla polovina všech knih prodaná. V pět hodin odpoledne, kdy bazar končil, měly děti prodaných 90% knih, takže si na následující den přinesly knihy další.

Jak na akci vzpomínají děti? „Bazar knih byl velice zábavný. Měly jsme šanci si vydělat nějaké peníze a bylo by škoda, kdybychom musely vyhodit ty krásné knihy. Hrozně moc mě to bavilo,“ řekla šesťačka  Nikola. Další šesťák, Honza, o bazaru řekl: „Bazar knih se povedl, naučil jsem se mluvit s cizími lidmi,“ a Vendy dodala:  „Bazar knih byl super. Zažily jsme spoustu srandy a jsem ráda, že jsme udělaly ostatním radost. Škoda, že to nemohlo být ještě delší a ne jenom dva dny. Knihy byly v dobrém stavu a levné, takže si každý mohl najít tu svou. Určitě bych chtěla akci zopakovat i příští rok. Takový úspěch jsme ani ve snu nečekaly.“

Vydařená akce nás motivovala k připravení další podobné akce, a to bazaru hraček. Děti budou prodávat hračky, ze kterých už „vyrostly“ a které  ještě mohou potěšit další děti. Bazar hraček se uskuteční v naší škole ještě letos, a to v pátek 11.12. od 12 do 17 hodin ve vestibulu školy a tímto všechny zájemce o levné a krásné hračky zveme k nákupu vánočních dárků pro děti.

RNDr. Ivana Jakubíková