Pošli záložku do světa
mezinárodní projekt
Školní knihovna Základní školy Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků 1332 vyhlašuje projekt Pošli záložku do světa.
Průběh projektu:
Základní škola Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků 1332 v České republice a její partnerské školy – Základní škola a Mateřská škola Braňany v České republice, Osnovna škola “Josip Kozarac” z Punitovci v Chorvatsku, Szlovák Általános Iskola, Óvoda és Kollégium ze Szarvas v Maďarsku, Vardø videregående skole z Vardø v Norsku, Základná škola s materskou školou Maximiliána Heľa Štiavnické Bane na Slovensku, Perečinské lýceum v Perečinské městské radě Zakarpatské oblasti z Perechyn (Перечинський Ліцей Перечинської Міської Ради Закарпатської Області) na Ukrajině – nabízí svým žákům možnost zúčastnit se projektu vytvořením záložky na jedno z témat:
-
Můj oblíbený knižní hrdina,
-
Moje oblíbená postava,
-
Moje oblíbená knížka,
-
Můj oblíbený autor.
Téma může být ztvárněno jakoukoliv technikou. Školy své záložky vyberou a zašlou na adresu Základní škola, Bratří Čapků 1332, Ústí nad Orlicí, Česká republika do 31. ledna 2021. Zde se záložky nafotí pro prezentaci a další propagaci projektu. Následně proběhne vždy vylosování tolika záložek, které byly příslušnou školou do projektu zaslány. Ty potom pocestují k novým majitelům záložek. Losování záložek proběhne ze všech záložek tak, aby se na školy nevrátily stejné záložky, ale dostaly se nově záložky do světa knížek svých budoucích čtenářů od kamarádů společně zapojených do projektu.
Žáci mohou na záložku napsat své kontaktní údaje (jméno, příjmení, e-mail,Skype, Instaram, ...) pro písemný styk s novým majitelem záložky – poděkování za záložku, tip na knihu ke čtení, zaslání fotografie záložky v knize, …
Akce je inspirována projektem “Záložka do knihy spojuje školy”, kterou každý rok společně vyhlašují Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Slovenská pedagogická knižnica v Bratislavě.
Cíl projektu:
Podpora čtenářství prostřednictvím výměny záložek mezi žáky, kteří tímto způsobem navážou kontakty, poznají cizí jazyk, literaturu, kulturu, případně regionální zvyky a život vrstevníků v partnerských školách.