Úvodní strana Výuka Dě - Dějepis Aktuálně Toufarův osud není mladým lhostejný

Toufarův osud není mladým lhostejný

Žáci devátých tříd se v uplynulém školním roce 2014/ 2015 živě zapojili do celonárodního projektu "Historie 1950", kde se seznámili s osudem kněze Josefa Toufara, který se stal obětí nezákonných procesů na počátku 50. let 20. století. Přístupnou formou se žáci dozvěděli všechny důležité momenty z případu a na závěr je ve vyšetřovacích skupinách vyhodnotili a zaujali k nim svá stanoviska. K dispozicici pro jejich bádání jim byl např. audio - video archiv. Dále kopie dobových dokumentů, včetně výpovědi svědků, novinových článků, respektive závěrů vyšetřování STB apod.

Nenásilnou formou se tak dozvěděli poznatky o naší nedávné historii a rovněž o skutcích, kterých se na svém národě dopustili sami jeho příslušníci. Životní příběh  Josefa Toufara tak oslovil i dnešní populaci a stejně jako historie samotná, stává se mementem a výstrahou. Platí, že: "Kdo nezná svoji historii, je odsouzen si ji znovu prožít."